Ostali delovi sistema
Pumpe za vodu i cevi. Mala pumpa za vodu se koristi za pumpanje vode iz rezervoara ribe u rastući bazen . Nakon što se voda upumpa u rastući bazen, tako da se hrana gravitacijom vraća nazad u bazen sa ribom.
Potrebna vam je pumpa za vazduh da duva vazduh u bazen za vodu i za ribe i biljke.
Rastući bazen U rastući bazen, koje se nalazi na vrhu sistema , mora biti nešto veći od dužine i širine bazena ribe . Rastući bazen je ispunjen medijima koji su potrebni za rast biljaka. Iznad njega se nalazi bazen za biljke, koji mora biti dovoljno dubok da bi biljke mogle normalno da rastu (30-80cm)
Možete koristiti plastičnu kadu ili izgraditi jedanu od staklenih posuda. Ako ste izgradili rastući bazen, možete smestiti akvarijumska svetla, tako da svetlost može da prođe kroz šupljine rastućeg bazena. Ako koristite neki drugi bazen, svetla možete smestiti iza, ako ima mesta.
Supstrat je porozan hemijski inertni materijal koji čuva koren biljaka i održava vlagu. Dolaze u obzir različite vrste materijala kao što su glinene kuglice, sitno kamenje, krupnije kamenje.
ONO O ČEMU TREBA NAJVIŠE VODITI RAČUNA U AKVAPONIJA SISTEMU
" Visini vode u sistemu - redovno se mora ubacivati sveža voda u sistem,
" Temperatura-optimalna temperatura iznosi oko 20°C.
" PH vrednost vode treba da iznosi oko 7, a optimaln PH je 7,8
" Dovoljna količini kiseonika u sistemu
" Hranjenje ribe u početku je između 1-3% ukupne mase svih riba po danu ,na 3 kg riba hranjenje je 30-90g/dan .
Značaj ciklusa azota
Kada pokrećemo novi akvaponija sistem moramo se pobrinuti o ciklusu azota. To je ustvari pretvaranje ribljeg otpada u materiju koja se može odstraniti ili je sistem može iskoristiti, ali u slučaju akvaponija sistema želimo da riblji otpad postane hrana za naše biljke i želimo da naše biljke očiste riblji otpad, tako da će riblja voda da ostane čista. Ribe daju amonijak i to je glavni nus proizvod riba. Dolazi delimično od njihovih škrga, i delimično od njihovog normalnog odlaganja čvrstog i tečnog otpada (produkti metabolizma), i to je uglavnom amonijak. U akvarijumu i delu za rast postoje dobre bakterije, koje se prirodno pojavljuju. Postoje dve osnovne grupe tipova bakterija:
- Prva grupa bakerija koja vrši pretvaranje amonijaka u nitrite,
- Druga grupa bakterija koja pretvara nitrite u nitrate.
Te nitrate koriste biljke. Jednostavno rečeno, riblji otpad biva pretvoren u nitrate, i onda biljke iskoriste nitrate, a voda se u akvarijum vraća potpuno čista.
Zaključak
Prednosti ovakvih sistema su mnogobrojne: od zaštite životne sredine zbog reciklaže vode, preko organske ishrane biljaka i uklanjanja otpadnih materija iz vode, pa do smanjenja potreba za zemljištem za proizvodnju povrtarskih kultura i na kraju do redukcije patogena u akvakulturnoj proizvodnji.
Osnovna pravila za kreiranje uspešnih akvaponija sistema
" Koristite hranu po proračunu
" Držite unos hrane relativno konstantan
" Dodajte kalcijum , kalijum i gvožđe
" Obezbedite dobru aeraciju
" Korišćenje biološke kontrole štetočina
" Obezbediti adekvatan biofilter
" Kontrola PH